Motorlu Taşıtlar Vergisi, Trafik Kanunu çerçevesinde belirlenen ve tüm araç sahiplerinin yılda iki kez ödemesi gereken vergi türüdür. Motorlu Taşıtlar Vergisi, yeni satın alınan araçlarda Kasko, bakım masrafları ya da diğer sigortalardan bağımsızdır. Her ne kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi günümüzde sadece otomobil ve motosikletler için geçerli gibi görünse de deniz ve hava taşıtları için de bu vergi geçerlidir. Ülkemiz sınırlarında kullanılan tüm motorlu taşıtların, MTV ödemesi gereklidir. Peki, Motorlu Taşıtlar Vergisi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, Türkiye’de her motorlu araç sahibinin yılda 2 kez ödemek zorunda olduğu vergidir. Yeni araç alımlarında, aracın sicil kaydının oluşturulması ile birlikte araç sahibinin de Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme yükümlülüğü başlamaktadır. Bununla birlikte vergi, aracın trafik kaydı silinene ve araç trafikten men edilene kadar devam etmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemek için farklı ödeme kanalları bulunmaktadır. Bu sayede araç sahipleri, kendisine en kolay erişim imkanı sunulan ödeme yöntemini de tercih edebiliyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri genel olarak aracın kayıtlı olduğu ilde bulunan tüm ilçelerin vergi dairelerine yapılabiliyor. Bununla birlikte ödemeler kamu ve devlet bankaları aracılığı ile de gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede siz de vergi dairesine müracaat etmenize gerek kalmadan direkt olarak kamu ve devlet bankaları üzerinden Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödeyebilirsiniz. Devlet bankalarında direkt olarak banka şubesine gitmenize gerek kalmadan, internet ya da mobil bankacılık hizmetleri üzerinden de aracın ruhsat bilgileri ve araç sahibinin kimlik numarası ile Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Standart vergi ödemelerinde, ödemeler direkt olarak kişinin hesabında bulunan bakiye üzerinden gerçekleşmektedir. Ancak anlaşmalı bankalarda Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri kredi kartı kullanılarak da gerçekleştirilebiliyor. Aynı zamanda kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı da vererek verginin yılda 2 kez düzenli olarak ödenmesini sağlayabilirsiniz.