Araç Kasko Değer Listesi Nedir, Ne Demek?

Aracınızı güvence altına almak için Kasko Sigortası yaptırmayı düşünüyorsanız poliçe düzenlerken en çok karşılaşacağınız terimlerden biri araç kasko değeridir. Peki, ideal kasko poliçesinin hesaplanmasında önemli bir yere sahip olan araç kasko değer listesi nedir?

Kasko Sigortası kapsamında olası bir kaza sonucu, sigorta şirketinin karşılayacağı tutarın üst limitini belirleyen değerler listesine araç kasko değer listesi denir. Kasko değer listesi, motorlu kara taşıtlarının kasko poliçelerinin düzenlenmesinde yardımcı olmak amacıyla Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından düzenli olarak hazırlanır.

Kasko değer listesi, 15 yaşına kadar olan motorlu kara taşıtları için hazırlanır. Daha eski model ve tiplere ait motorlu taşıtların sigorta bedelleri, sigortayı yaptıracak kişi ile sigorta şirketinin karşılıklı anlaşması sonucunda kararlaştırılır.

Kasko Değer Listesi Neye Göre Belirlenir?

Araç kasko değerleri; TSB tarafından farklı dönemlerde araçların marka, model, motor hacmi ve üretim yılına göre açıklanır. Liste, TSB tarafından genellikle ayda bir kez güncellense de araçların fiyat dalgalanmasına göre birden fazla kez de güncellenebilir. Bu sebeple bu listedeki değerler sık sık değişebilir.

Sigorta şirketleri, araç sahiplerine en uygun kasko teklifini yaparken kasko değer listesini referans alır. Ayrıca sıfır ve ikinci el araçlar için farklı kaynaklar söz konusudur.

  • Yeni otomobil için kasko değeri: Eğer araç sıfırsa imalatçı ve ithalatçı firmalardan alınan fiyat listeleri göz önünde bulundurulur. Ek olarak bu firmaların galerileri, web siteleri ve varsa araçla ilgili süreli yayınları incelenebilir.
  • 2. el otomobil için kasko değeri: Araç ikinci el ise aracın kasko bedeli; çeşitli otomotiv firmalarının ikinci el araç satan grup bayi fiyatları, ikinci el alım-satım yapılan internet siteleri ve gazete ilanları temel alınarak belirlenir.

Araç kasko değerini etkileyen başka faktörler de vardır. Bu faktörler şu şekilde:

  • Hasarsızlık durumu yani hasarsızlık indirimi
  • Sigorta şirketinin standartları, poliçenin türü ve sunulan teminatlar
  • Araca sonradan takılan aksesuar ve yedek parçalar

Aracınızın standart donanımları arasında yer alan jantlar, lastikler ve benzer parçalar kasko teminatları arasındadır. Ancak araca sonradan takılan yedek parçalar, aksesuarlar ve cihazlar kasko teminatlarına dahil değildir. Bu parçaların bedelleri sigorta şirketi ile sigorta sahibi arasında karşılıklı anlaşma sağlanarak belirlenir.

Kasko Değer Listesi İçin Tıklayın